Teresa Łapsa

 

 PL


Moja praca w Anglii... 


słowa kluczowe:

 


streszczenie:

•Moim marzeniem było od dawna pojechać do Anglii i zobaczyć jak wygląda praca higienistki i asystentki stomatologicznej. Udało mi się to zrealizować w listopadzie ubiegłego roku. Bardzo mile wspominam chwile spędzone w Anglii, zawarłam nowe znajomości oraz porównałam doświadczenia zawodowe.
Jak udało mi się wyjechać?
•Podczas jednego ze spotkań organizowanego przez firmę rekrutującą pracowników medycznych do pracy w Anglii zostawiłam swoje CV. Dobrze, czytelnie, najlepiej na komputerze lub maszynie do pisania, napisane CV to połowa sukcesu.


GB

 


key words:

 


summary:

 


 

 

Anna Spyrka 

 

 PL


14. Targi Stomatologiczne KRAKDENT 2006 


słowa kluczowe:

 


streszczenie:

•W dniach od 2 – 4 marca, po raz 14, ale po raz pierwszy w hali przy ulicy Centralnej odbyły się Targi Stomatologiczne Krakdent.
•Jak podają organizatorzy w tym roku imprezę odwiedziło 9799 osób, które miały okazję zapoznać się z ofertą 256 wystawców i współwystawców oraz uczestniczyć w bardzo bogatym programie naukowym.
Zorganizowano liczne seminaria, sesje, kursy, warsztaty. Tematyka spotkań była różnorodna, obejmowała między innymi zagadnienia z zakresu ergonomii, implantologii, techniki dentystycznej, stomatologii estetycznej, periodontologii.
•Dla naszego wydawnictwa była to ważna impreza również ze względu na fakt, iż mieliśmy aż dwie premiery nowych tytułów. „Sztuka Implantologii” cieszyła się szczególnie dużym zainteresowaniem wśród stomatologów uczestniczących w Sesji Implantologicznej, natomiast dla pań zebranych na Sesji dla Higienistek i Asystentek przygotowano jedyne na polskim rynku czasopismo dla średniego personelu stomatologicznego „Asystentka i Higienistka Stomatologiczna”.


GB

 


key words:

 


summary:

 


 

 

Anna Szymańska 

 

 PL


Przepisy związane z zatrudnianiem personelu medycznego


słowa kluczowe:

 


streszczenie:

Od kilku lat obserwujemy jak dynamicznie zmienia się sytuacja na rynku pracy usług stomatologicznych. Dotyczy to zarówno podnoszenia kwalifikacji zawodowych lekarzy, jak i średniego personelu medycznego.


GB

 


key words:

 


summary:

 


 

 

Anna Spyrka 

 

 PL


IDF 2006


słowa kluczowe:

 


streszczenie:

•W dniach 20-22.04.2006 w Warszawie na terenach EXPO XXI odbyły się wystawa IDF’2006 oraz Międzynarodowy Kongres Naukowo-Szkoleniowy stomatologii Praktycznej, pod patronatem Ministra Zdrowia prof. Zbigniewa Religii.
•W trakcie Kongresu zostało zorganizowanych 18 sesji naukowych - po 3 sesje równoległe - o bardzo urozmaiconej tematyce - razem 72 godziny wykładów. W kongresie wzięło udział ponad 800 lekarzy stomatologów, z których większość uczestniczyła w całym Kongresie (6 wybranych sesjach).
Kongresowi towarzyszyły warsztaty praktyczne z zakresu reanimacji, stomatologii estetycznej, odbudowy na włóknach szklanych, endodoncji, zakładania koferdamu itp.
•Zorganizowany został również Kongres dla higienistek stomatologicznych, w którym wzięło udział ponad 160 osób oraz kongres techników dentystycznych, który niestety nie cieszył się zbyt dużą popularnością.


GB

 


key words:

 


summary:

 


 

 

 

 

 PL


Colgate i dentyści biją na alarm. Polacy zbyt rzadko wymieniają szczoteczki do zębów


słowa kluczowe:

 


streszczenie:

•Badania pokazują, że Polacy zbyt rzadko wymieniają szczoteczkę do zębów. Tylko 47% z nich kupuje ten produkt co najmniej raz w roku. Średnio Polak wymienia szczoteczkę co 14 miesięcy. Dla porównania Czech zmienia ją co 8 miesięcy, Węgier co 10 miesięcy, a Słowak raz na rok. W Polsce 1% Polaków nie posiada w ogóle szczoteczki do zębów . 

•Regularna wymiana szczoteczki do zębów stanowi bardzo istotny element higieny jamy ustnej. Dentyści potwierdzają, że nowa szczoteczka znacznie lepiej usuwa bakteryjną płytkę nazębną. Szczoteczkę do zębów należy wymieniać co 2 – 3 miesiące, ponieważ na skutek używania, włosie odkształca się, przestaje być elastyczne i rozwarstwia się, co nie tylko nie zapewnia właściwego czyszczenia powierzchni zębów, ale może również ranić dziąsła. Dlatego przy pierwszych oznakach odkształcania się włosia trzeba pomyśleć o wymianie szczoteczki na nową. Należy też pamiętać, że im częściej szczotkuje się zęby, tym szybciej szczoteczka traci swoje właściwości.


GB

 


key words:

 


summary:

 


 

 

Maria Wierzbicka 

 

 PL

Świadomość i zachowania zdrowotne w Polsce – gdzie jesteśmy i dokąd zmierzamy 


słowa kluczowe:

 


streszczenie:

•Dowody naukowe gromadzone intensywnie w ostatnim 10-leciu doprowadziły do radykalnej zmiany podejścia do promocji zdrowia i zapobiegania chorobom zębów i jamy ustnej. Obecnie przyjmuje się,
że zdrowie jamy ustnej jest podstawowym warunkiem i elementem zdrowia ogólnego każdego człowieka oraz ważnym wykładnikiem jakości jego życia.
•Ból zębów i inne dolegliwości wpływają na to, co jemy, upośledzają wymowę, obniżają dobre samopoczucie, a zatem jakość życia. Zdaniem światowego znawcy problematyki zdrowia publicznego, profesora Sheihama, „obecnie miliony ludzi na świecie nadal cierpią z powodu bólu zębów, niskiej jakości życia i kończą je z kilkoma zaledwie zębami” (Bulletin WHO, 2005).


GB

 


key words:

 


summary:

 


 

 

Anna Szymańska 

 

 PL


Syndrom wypalenia zawodowego


słowa kluczowe:

 


streszczenie:

Artykuł opisuje syndrom wypalenia zawodowego. Jego etapy, objawy, konsekwencje oraz sposoby radzenia sobie z problemem. Autorka stara się zwrócić uwagę na fakt, że syndrom wypalenia zawodowego bardzo często dotyczy lekarzy różnych specjalności.


GB

 


key words:

 


summary:

The following paper describes the professional burnout syndrome, its phases, symptoms, consequences and methods of dealing with this problem. The author pays attention to the fact, that the professional burnout syndrome very often concerns doctors of various specialties.


 

 

Agnieszka Bukowska-Piestrzyńska 

 

 PL

Telefon jako narzędzie komunikacji na odległość. Część I 


słowa kluczowe:

rozmowa telefoniczna, samodzielność pracownika


streszczenie:

Artykuł traktuje o tym:
- jak powinien zachowywać się pracownik rozmawiający z pacjentem przez telefon,
- jak należy się przygotować do profesjonalnego odbierania telefonów.


GB

 Phone as a long distance communication measurement. Part I


key words:

independent of worker, telephone conversation 


summary:

Article treats about this:
- how it should behave speaking worker with patient through telephone,
- as one should to prepare to professional receiving of telephones.


 

 

 Jacek Iracki

 

 PL


7 dni dla zdrowia zębów i dziąseł 


słowa kluczowe:

 


streszczenie:

Piękny uśmiech
Kiedy spotykamy osobę o pięknym, białym uśmiechu, intuicyjnie czujemy, że ma ona zdrowe zęby i dziąsła. To pierwsze skojarzenie jest często prawidłowe, bo szeroki, zdrowy uśmiech stanowi najbardziej wyraźny sygnał, że stan jamy ustnej jest bardzo dobry. Co trzeba robić, aby móc uśmiechać się częściej i pełniej?
Z jakimi problemami należy się zmierzyć?


GB

 


key words:

 


summary:

 


 

 

Zbigniew Jóźwiak

 

 

 PL

Praca przy komputerze 


słowa kluczowe:

ergonomia, stanowisko pracy przy komputerze


streszczenie:

Artykuł zawiera podstawowe zasady ergonomii obowiązujące podczas pracy przy komputerze (wymagania konstrukcji stanowiska pracy i zasady
jego organizacji). Autor przedstawia krok po kroku sposób stworzenia poprawnego stanowiska pracy z komputerem zwracając szczególną uwagę na: oœświetlenie,
meble i wyposażenie, pozycję ciała podczas pracy.


GB

 The work at the computer


key words:

ergonomics, workplace with VDT (Video Display Terminal)


summary:

The paper specifies the basic principles to be followed when making use of the computer (details of workplace and work organisation). The author presents, step by step, the preferred procedure of creating ergonomic workplace for a computer operator, with particular reference to illumination, furniture, auxiliaries, and operator body posture. 


 

 

M. Szepietowska, L. Wagner 

 

 PL


Kierunki ograniczania rozwoju próchnicy zębów u pacjentów z założonymi stałymi aparatami ortodontycznymi


słowa kluczowe:

leczenie ortodontyczne, aparaty stałe, demineralizacja, próchnica zębów, profilaktyka przeciwpróchnicowa, fluor 


streszczenie:

Pacjenci z założonymi stałymi aparatami ortodontycznymi w znacznym stopniu narażeni są na demineralizację szkliwa i próchnicę zębów. Zaobserwowano u nich zwiększenie frekwencji próchnicy aż do 96%. Z problemem tym spotykamy się mimo przestrzegania przez pacjentów zaleceń dotyczących szczotkowania zębów po każdym posiłku pastą uwalniającą jony F-, oczyszczania trudnodostępnych przestrzeni przy użyciu szczoteczek międzyzębowych oraz zmniejszenia ilości spożywanych słodyczy. Należy więc stwierdzić, że ograniczenie się do starannej higieny jamy ustnej, nie jest wystarczającym środkiem w zapobieganiu demineralizacji szkliwa i rozwoju próchnicy zębów u pacjentów leczonych aparatami stałymi.


GB

 Trends of limiting the development of caries in patients with fixed appliances


key words:

orthodontic treatment, fixed appliances, demineralization, caries, prophylaxis, fluor


summary:

Enamel demineralization is an undesirable effect of orthodontic treatment with fixed appliances. Several studies have reported a significant increase in caries frequency reaching the value of 96% (19). Practitioners often encounter this problem, although patients brush their teeth properly after each meal with fluoride releasing toothpaste, use interdental brushes and reduce the quantity of carbohydrates in their diet. It becomes clear that reinforced oral hygiene is not sufficient activity to prevent enamel demineralization in patients orthodontically treated.


 

 

Jerzy Szyrocki 

 

 PL

Płytka nazębna jako biofilm


słowa kluczowe:

biofilm, biofilm nazębny, płytka nazębna, płytka bakteryjna


streszczenie:

Prowadzone już od ponad 120 lat badania nie dostarczyły jak dotąd pełnego obrazu natury chorób jamy ustnej. Hipotezy na temat płytki nazębnej oraz jej roli w chorobach przyzębia i tkanek twardych zębów zmieniały się parokrotnie ze specyficznych na niespecyficzne. Zmiany w sposobie rozpatrywania płytki oraz mikroorganizmów, które ją zasiedlają przekładały się bezpośrednio na metody zapobiegania i kontrolowania chorób zębów i tkanek otaczających. W ostatnich latach badania przy użyciu konfokalnej mikroskopii elektronowej dowiodły, że płytka posiada architekturę podobną do innych biofilmów. Odkrycie to spowodowało pewne zmiany w sposobie profilaktyki i leczenia. Artykuł opisuje wcześniejsze spostrzeżenia dotyczące płytki nazębnej oraz jej obecnie przyjmowany model, jakim jest biofilm.


GB

Dental plaque as a biofilm 


key words:

bacterial plaque, biofilm, dental biofilm, dental plaque 


summary:

Dental researchers have attempted to understand the microbial nature of oral diseases over the past 120 years. Their view of plaque and its constituent micro organisms has shifted from specific plaque hypothesis to a non-specific plaque hypothesis and back again to the theory of specific periodontal pathogens in plaque. Changes in the way plaque and its micro organisms are viewed affected the strategies used to prevent and control periodontal diseases. In recent years confocal microscopy has confirmed that the plaque has an open architecture similar to other biofilms. This shifting view of plaque has important implications for future efforts in prevention and treatment. This article describes the various ways that dental professionals have viewed plaque throughout the years and highlights the current view op plaque as a biofilm.


 

 

Aniela Brodzikowska, Elżbieta Dybiżbańska, Jarosław Witecki 

 

 PL

Charakterystyka, diagnostyka i mikrobiologia próchnicy cementu korzeniowego


słowa kluczowe:

Actinomyces, metody diagnostyczne, próchnica cementu korzeniowego


streszczenie:

Próchnica cementu korzeniowego jest poważną chorobą występującą przede wszystkim u ludzi starszych. Na podstawie piśmiennictwa przedstawiono charakterystykę i patogenezę próchnicy cementu korzeniowego. W pracy omówiono również aktualne koncepcje diagnostyczne.


GB

Characteristic, diagnosis and microbiology of root caries


key words:

Actinomyces, diagnostic methods, root caries 


summary:

Root caries is an important disease, affecting most of the elderly dentate people. On the base of literature known facts on the subject of factors associated with characteristic and pathogenesis of root caries were presented. In this article describe also the current trends in diagnostic methods.


 

 

Danuta Kaczmarska, Paweł Andersz 

 

 PL

Wybrane uwagi dotyczące lakowania zębów. Część III


słowa kluczowe:

laki szczelinowe, procedury 


streszczenie:

Autorzy opisują współczesne preparaty do lakowania bruzd i szczelin oraz procedury ich użycia.


GB

 Some aspects of fissure sealing. Part III


key words:

procedures, sealing pit & fissure


summary:

The authors descibe contemporaty pit&fissure sealants and pit&fissuresealants using procedures.

 


 

 

dr n. med. Aniela Brodzikowska, adiunkt w Zakładzie Stomatologii Zachowawczej ISAM w Warszawie
dr n. med. Elżbieta Dybiżbańska, adiunkt w Zakładzie Stomatologii Zachowawczej ISAM w Warszawie
lek. stom. Jarosław Witecki, starszy wykładowca w Zakładzie Stomatologii Zachowawczej ISAM w Warszawie

 

 

 PL


 Metody leczenia próchnicy cementu korzeniowego


słowa kluczowe:

chlorheksydyna, lakiery fluorowe, remineralizacja


streszczenie:

W pracy omówiono aktualne koncepcje leczenia próchnicy cementu korzeniowego. Dokonano przeglądu wybranych metod profilaktycznych i leczniczych z uwzględnieniem technik tradycyjnych i nowoczesnych opierających się na zjawisku remineralizacji.


GB

Treatment methods of root caries lesions 


key words:

chlorhexidine, fluoride varnish, remineralization


summary:

In this article describe the current trends in treatment methods of root caries lesions. The review of the conventional and modern prevention and diagnostic methods, concerned with remineralization was presented.



  

Wstęp

Anna Spyrka

3
 

PERIODONTOLOGIA

 
 basket put 

Rola higienistki stomatologicznej w profilaktyce i leczeniu chorób przyzębia. Część II

Agnieszka Pawlik

4

 basket put

Witaminoterapia w chorobach błony śluzowej jamy ustnej

Ajzelina Zekcer

 8
 

DZIECKO W GABINECIE

 

 basket put

Pierwsza wizyta w gabinecie stomatologicznym

Monika Meissner

14

 

GABINET

 

 basket put 

Stany zagrożenia życia w gabinecie stomatologicznym. Część I

Joanna Sitko-Gap, Artur Gap, Marcin Sitko

16

basket put

Przekazywanie prac protetycznych pomiędzy gabinetem a laboratorium

Piotr Czerniecki

 20
 

STOMATOLOGIA ZACHOWAWCZA

 
basket put 

Wybrane uwagi dotyczące lakowania zębów. Część III

Danuta Kaczmarska, Paweł Andersz

 22

basket put

Charakterystyka, diagnostyka i mikrobiologia próchnicy cementu korzeniowego

Aniela Brodzikowska, Elżbieta Dybiżbańska, Jarosław Witecki

24
basket put

Metody leczenia próchnicy cementu korzeniowego

Aniela Brodzikowska, Elżbieta Dybiżbańska, Jarosław Witecki

 26
basket put

Płytka nazębna jako biofilm

Jerzy Szyrocki

 29
 

KARIOLOGIA

 
 basket put

Kierunki ograniczania rozwoju próchnicy zębów u pacjentów z założonymi stałymi aparatami ortodontycznymi

M. Szepietowska, Leopold Wagner

36

 

ERGONOMIA

 
 basket put

Praca przy komputerze

Zbigniew Jóźwiak

41

 basket put

Ergonomia pracy w stomatologii ogólnej

Marek Bladowski, Maria Rydz

 46
 

ZARZĄDZANIE I MARKETING

 
basket put 

Telefon jako narzędzie komunikacji na odległość. Część I

Agnieszka Bukowska-Piestrzyńska

 48
 basket put

Syndrom wypalenia zawodowego

Anna Szymańska

 50
 

VARIA

 
 basket put

7 dni dla zdrowia zębów i dziąseł

Jacek Iracki

 52

 basket put

Świadomość i zachowania zdrowotne w Polsce

Maria Wierzbicka

 54
basket put

Colgate i dentyści biją na alarm

56
 

WAŻNY TEMAT

 
  basket put

Przepisy związane z zatrudnianiem personelu medycznego

Anna Szymańska

 57

 

WYDARZENIA

 

  

Moim zdaniem 

 

 basket put

Praca w Anglii

Teresa Łapsa

 59

 

 

Marek Bladowski, Maria Rydz 

 

 PL

Ergonomia pracy w stomatologii ogólnej. Wielospektowa ocena czynników składowych pracy w stomatologii, według ergonomicznej listy kontrolnej. Część II


słowa kluczowe:

 


streszczenie:

W celu bliższego poznania problematyki narządu wzroku należy przedstawić dla przypomnienia kilka istotnych terminów okulistycznych. Pozwoli to na bardziej dokładne zrozumienie poruszanych zagadnień i dogłębne przeanalizowanie wieloaspektowej oceny czynników składowych pracy pod kątem obciążeń układu wzrokowego.


GB

 


key words:

 


summary:

 


 

 

Piotr Czerniecki

 

 PL

Przekazywanie prac protetycznych pomiędzy gabinetem a laboratorium


słowa kluczowe:

komunikacja gabinet – pracownia, materiały wyciskowe, przygotowanie prac protetycznych do zacementowania, transport prac


streszczenie:

Komunikacja pomiędzy gabinetem a pracownią protetyczną w dużej części opiera się na transporcie wycisków oraz gotowych prac protetycznych. Bardzo często na skutek pośpiechu lub niewłaściwego przechowywania i transportowania zanim praca protetyczna zostanie wykonana, możemy mówić o niepowodzeniach.
Na początek kilka uwag odnośnie przekazywania wycisków. W zależności od rodzaju masy wyciskowej, jaki został użyty do pobrania wycisku, dysponujemy dłuższym lub krótszym czasem, aby rozpocząć wykonywanie modelu roboczego. W przypadku popularnych mas alginatowych czas ten wcale nie oznacza kilkudziesięciu godzin, jakie podaje producent na opakowaniu, podczas których masa nie zmieni swoich wymiarów nie oznacza też, że trzeba je odlać natychmiast.


GB

 


key words:

impressions material, impressions storage and transport, praxis - lab communications, prostetics work conditioning 


summary:

Directions in storage and transport of dental impressions. Communications praxis- laboratory.Conditioning of metal-free ceramics prostetics in adhesiv bonding technique.


 

 

Joanna Sitko-Gap, Artur Gap, Marcin Sitko

 

 

 PL


Stany zagrożenia życia w gabinecie stomatologicznym - część I


słowa kluczowe:

astma, pierwsza pomoc, stany zagrożenia życia, wstrząs anafilaktyczny, zawał mięśnia sercowego, zespół stomatologiczny


streszczenie:

Chociaż ostre stany zagrożenia życia w gabinecie stomatologicznym zdarzają się stosunkowo rzadko, to jednak podstawowa wiedza z tego zakresu, sprzęt oraz leki są niezbędne, aby ratować zdrowie i życie naszych pacjentów. W dzisiejszych czasach konieczne wydaje się cykliczne szkolenie dla personelu medycznego z zakresu postępowania w stanach zagrożenia życia (BLS- Basic Life Support lub ACLS- Advanced Cardiovascular Life Support). W nowoczesnym gabinecie stomatologicznym lekarz, higienistka i asystentka stomatologiczna powinni tworzyć zgrany zespół, który posiada wiedzę i umiejętności postępowania w sytuacjach trudnych. Schematy i algorytmy postępowania w takich sytuacjach pomagają właściwie udzielić pierwszej pomocy, opanować emocje oraz analizować zdarzenie celem uzyskania optymalnego efektu leczniczego. W artykule przedstawiono schematy postępowania resuscytacyjnego i wybranych jednostek chorobowych.


GB

Life threat situations in the dental practice - part I


key words:

anafilactic shock, asthma, cardiac infarction, dental group, emergency cases, life support


summary:

In spite of, imergency cases appear statysticly very realy in a dental practice, the life support knowledge, basic equipment and drugs are necessary to seve our patients life. In temporary times, its essential to educate medical personel, how to perform basic or advanced life support proceedures. In proffessional dental practice, dentist, dental hygienist and assystent sholud constitute well-cooperatining dental group proffessionals, with adequate knowledge and training in emergency cases. To fullfill duties of a rescurer automaticlly we should now the algorythms and general rules of first aid that we expect to make those activities easier. The article below shows the way how to proceed in most comon patological caces as well as ABC of ressuscitation.


 

 

Monika Meissner

 

 

 PL

Pierwsza wizyta w gabinecie stomatologicznym


słowa kluczowe:

pedodoncja, wizyta w gabinecie


streszczenie:

Pierwsza wizyta dziecka w gabinecie stomatologicznym na ogromne znaczenie. Wpływa bowiem nie tylko na zachowanie podczas kolejnych wizyt, ale również na negatywny stosunek dorosłej już osoby do leczenia stomatologicznego.


GB

 First visit in the dental practice


key words:

pedodontics, dental appointment


summary:

First visit of the child in the dental practice is very important because it determines the behaviour of the child during next visits. The first visit has also an impact to the negative attitude to the dental treatment of the adult patient.


 

 

Ajzelina Zekcer

 

 

 PL

Witaminoterapia w chorobach błony śluzowej jamy ustnej 


słowa kluczowe:

witaminy, choroby błony œśluzowej, choroby przyzębia


streszczenie:

Witaminy są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Brak witamin może prowadzić do wielu chorób, które mogą rozwinąć się w jamie ustnej. Artykuł prezentuje stosowanie terapii witaminowej, zarówno jako metodę podstawową jak i uzupełniającą.


GB

 


key words:

vitamins, oral mucosa diseases,parodontium diseases


summary:

Vitamins are basic components for proper functioning of the organism. Vitamin deficiency may lead to many diseases, which may develop in oral cavity. The following paper presents contemporary opinion on vitamin treatment, both as a basic and supplementary method.


 

 

 Agnieszka A. Pawlik

 

 PL

 

Rola higienistki stomatologicznej w profilaktyce i leczeniu chorób przyzębia – część II. Profesjonalne usuwanie złogów nazębnych

 


słowa kluczowe:

higiena jamy ustnej, kamień, płytka bakteryjna, profesjonalne usuwanie złogów, ręczne instrumenty, ultradźwiękowe skalery


streszczenie:

Regularne, profesjonalne usuwanie złogów nazębnych (płytki bakteryjnej, kamienia, bakterii) zapewnia zdrowie tak zębów, przyzębia, jak i konstrukcji protetycznych opartych na implantach. Niniejsza praca omawia program profesjonalnej higieny jamy ustnej.


GB

Role of the oral hygienist in prophylaxis and periodontal diseases treatment. Part II. Professional removing of tartar

 


key words:

calculus, dental hygiene, dental plaque, hand instruments, professional hygiene treatment, ultrasonic inserts


summary:

A regular removal of the biofilms, calculus deposits and bacteria, so professional hygiene treatment can create a healthy environment for the teeth, periodontium and implant surfaces. In this paper methods of professional dental prophylaxis and root planning are discussed. 


 

 IMG 1380

Anna Spyrka, redaktor naczelna 

 

 PL

Od redakcji


słowa kluczowe:

 


streszczenie:

Drodzy Czytelnicy,

Już po raz drugi witam Państwa na łamach kwartalnika „Asystentka i Higienistka Stomatologiczna”. W dniu 21 kwietnia 2006 odbyło się w Warszawie spotkanie grupy ekspertów opiniujących projekt ustawy o doskonaleniu zawodowym z urzędnikiem Ministerstwa Zdrowia.
W trakcie spotkania przedstawiony został projekt ustawy dotyczący również zawodów: higienistka stomatologiczna i asystentka stomatologiczna. Zgodnie z wymogami unijnymi osoby niewykwalifikowane (bez dokumentu uprawniającego do wykonywania określonego zawodu) po wejściu ustawy nie będą mogły pracować przy pacjencie. Jak wybrną z tej sytuacji tysiące właścicieli gabinetów oraz osoby wykonujące zawód bez uprawnień? Więcej na ten temat w dziale Ważny temat.

Każdy z nas powinien umieć udzielić pierwszej pomocy. Chociaż ostre stany zagrożenia życia w gabinecie stomatologicznym zdarzają się stosunkowo rzadko, to jednak podstawowa wiedza z tego zakresu, sprzęt oraz leki są niezbędne, aby ratować zdrowie i życie naszych pacjentów. W artykule „Stany zagrożenia życia w gabinecie stomatologicznym” przedstawiamy schematy postępowania resuscytacyjnego i wybranych jednostek chorobowych.

Profesjonalne usuwanie złogów nazębnych to zabieg profilaktyczny, estetyczny jak i leczniczy. W artykule „Rola higienistki stomatologicznej w profilaktyce i leczeniu chorób przyzębia” dr Agnieszka Pawlik omawia program profesjonalnej higieny jamy ustnej, prezentuje metody usuwania złogów, wykorzystywany sprzęt i narzędzia oraz zagrożenia wynikające z niewłaściwie wykonanego zabiegu. Według autorki najbardziej funkcjonalnie jest, gdy usuwanie złogów przeprowadzane jest wraz z instruktażem higieny, przez higienistki stomatologiczne, na osobnym, przeznaczonym do higienizacji stanowisku pracy.

Autorzy artykułu „Metody leczenia próchnicy cementu korzeniowego” prezentują aktualne koncepcje leczenia, dokonując przeglądu wybranych metod profilaktycznych i leczniczych z uwzględnieniem technik tradycyjnych i nowoczesnych opierających się na zjawisku remineralizacji.

Kontynuujemy cykl artykułów z zakresu ergonomii pracy w stomatologii ogólnej. Tym razem dr Marek Bladowski zajął się narządem wzroku. Ponieważ komputer jest coraz częściej wykorzystywanym urządzeniem, również w gabinecie stomatologicznym dr Zbigniew Jóźwiak w artykule „Praca przy komputerze” przedstawia krok po kroku sposób stworzenia poprawnego stanowiska pracy z komputerem, zwracając szczególną uwagę na oświetlenie, meble i wyposażenie oraz pozycję ciała podczas pracy.

Jak powinien zachowywać się pracownik rozmawiający z pacjentem przez telefon? Jak przygotować się do profesjonalnego odbierania telefonów? - w artykule „Telefon jako narzędzie komunikacji na odległość” radzi dr Agnieszka Bukowska-Piestrzyńska.

Zapraszam do lektury numeru oraz na imprezy organizowane pod patronatem Wydawnictwa As Media.

Z poważaniem,

Anna Spyrka, redaktor naczelna


GB

 


key words:

 


summary: