Spyrka A:
LIST OD REDAKCJI
ASYST HIG STOMATOL
Tom/Volume 18; Numer/Number 3 (71), 2023: 119
E-ISSN 2392-1854
ISSN 1895-6920

Drodzy Czytelnicy,

Po wielu latach doczekaliśmy się! 17 sierpnia 2023 roku Sejm przegłosował ustawę o niektórych zawodach medycznych. Ustawa reguluje funkcjonowanie 15 zawodów medycznych dotychczas nieuregulowanych ustawowo. Są to między innymi zawody: asystentki stomatologicznej, higienistki stomatologicznej, opiekuna medycznego, technika sterylizacji medycznej. Z ustawy wykreślono techników dentystycznych. Co ważne, odrzucona została poprawka senacka o wykonywaniu czynności zawodowych przez higienistkę stomatologiczną w zakresie profilaktyki i promocji zdrowia jamy ustnej pod nadzorem lekarza dentysty. Utworzony zostanie też Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego. Niesie to ze sobą obowiązek rejestracji dla osób wykonujących poszczególne profesje. Obowiązkowe będzie także ustawiczne dokształcanie się! Więcej na ten temat na „szarych stronach” Polskiego Stowarzyszenia Higienistek Dentystycznych. O szczegółach oraz nowych rozporządzeniach, które mają się ukazać będziemy także pisać w kolejnych wydaniach.
Docierają do nas informacje o coraz częściej występującej legionellozie. Niestety są również przypadki śmiertelne. Chociaż bakteria Legionelli towarzyszy nam od dawna i nie jest groźna dla większości osób, nie należy jej bagatelizować i zachować reżim sanitarny. Warto zadbać o fachowe przeglądy i konserwację sprzętów w gabinecie dentystycznym oraz przypomnieć sobie o zagrożeniach jakie niosą ze sobą bioareozole, tak licznie występujące podczas zabiegów w gabinetach dentystycznych. Jak zmniejszyć ryzyko zakażenia? – odpowiedź znajdziecie w artykule Legionelloza.
Zwracamy także uwagę na Choroby jamy ustnej jako skutek palenia tytoniu i wapowania oraz rolę jaką powinni odgrywać lekarze dentyści i higienistki stomatologiczne w procesie rzucania palenia przez pacjenta. Radzimy jak pomóc pacjentowi z halitozą. Kontynuujemy także cykl Higiena jamy ustnej – dlaczego, jak i czym? Tym razem podpowiadamy jakie wykorzystać argumenty w rozmowie z pacjentem.
Znajomość anatomii, morfologii, fizjologii i okluzji zębów to podstawa w stomatologii. Nie można też bagatelizować znaczenia zębów mlecznych. W części pierwszej artykułu Morfologia uzębienia mlecznego opisujemy zęby sieczne mleczne szczęki i żuchwy.
Życzę miłej lektury

Anna Spyrka
redaktor naczelna