Spyrka A:
LISY OD REDAKCJI
ASYST HIG STOMATOL
Tom/Volume 17; Numer/Number 4 (68), 2022: 183
E-ISSN 2392-1854
ISSN 1895-6920

Drodzy Czytelnicy,
Próchnica wczesnego dzieciństwa nadal stanowi problem. Zęby mleczne często nie są leczone lub ich leczenie podejmowane jest za późno. Specjaliści postulują stosowanie prostych, atraumatycznych technik odbudowy zębów mlecznych. Ze względu na sporą liczbę alternatywnych materiałów przeznaczonych do wykonywania wypełnień w zębach mlecznych istnieją różne możliwości leczenia ubytków próchnicowych. Jakie? Szczegóły w pracy Wypełnienia zębów mlecznych.
Dobrze przygotowany i kierunkowo wyspecjalizowany personel gabinetu dentystycznego to podstawa. Kompetencje członków zespołu powinny być też wzajemnie znane. Zadania higienistki stomatologicznej w zespole realizującym świadczenia z zakresu ortodoncji są kluczowe w trakcie całego, najczęściej długookresowego procesu leczenia. Nie ograniczają się one jednak tylko do higienizacji pacjentów.
Obserwujemy coraz więcej zachorowań na nowotwory. Opieka stomatologiczna nad pacjentem onkologicznym to nie lada wyzwanie. Promieniowanie jonizujące, stanowiące nieodłączny element leczenia, często powoduje Ostre zapalenie błony śluzowej jamy ustnej (oral mucositis – OM) u pacjentów leczonych z powodu nowotworów głowy i szyi. Powikłaniom w jamie ustnej można skutecznie zapobiegać, każdy pacjent wymaga jednak indywidualnego podejścia.
Implantologia to nieustannie rozwijająca się dziedzina stomatologii. Bez względu na rodzaj implantów, techniki zabiegów i sposób leczenia, nic nie zastąpi reżimu higienicznego pacjenta. Praktyczne porady kliniczne zawarte w artykule: Nowości w implantologii, wytyczne higienizacji oraz implanty cyrkonowe z pewnością ułatwią prowadzenie higienizacji i opieki nad pacjentem implantologicznym.
Ślina może być cennym, łatwo dostępnym źródłem informacji na temat stanu zdrowia nie tylko jamy ustnej. Chociaż nie należy do popularnych płynów ustrojowych, jej parametry coraz częściej wykorzystywane są przez stomatologów, internistów, pediatrów, farmakologów, patologów klinicznych i sądowych, endokrynologów, immunologów, psychologów. Celem artykułu Właściwości fizyczne i chemiczne śliny w aspekcie leczenia stomatologicznego jest podkreślenie wartości diagnostycznych śliny.
Publikujemy także trzecią część cyklu endodontycznego. Tym razem tematem są Procedury w endodoncji:współpraca lekarz dentysta – asysta.