Spyrka A:
LISY OD REDAKCJI
ASYST HIG STOMATOL
Tom/Volume 17; Numer/Number 2 (66), 2022: 63
E-ISSN 2392-1854
ISSN 1895-6920


Drodzy Czytelnicy,
12 maja obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowych Dziąseł. Zapalenie przyzębia to 6. najczęstsza choroba na świecie. Leczenie chorób zębów pochłania 4,6% światowych wydatków na zdrowie! Eksperci Polskiego Towarzystwa Periodontologicznego przedstawili nowe badania o czynnikach ryzyka chorób przyzębia, zwłaszcza w kontekście palenia papierosów konwencjonalnych i elektronicznych. Specjaliści jednogłośnie apelują: Czas potraktować choroby dziąseł poważnie!
Podczas leczenia starszych pacjentów należy szczególnie pamiętać o bezpośrednich i pośrednich skutkach pandemii SARS-CoV-2 na ich zdrowie, śmiertelność oraz sytuację psychosocjalną. Living Guideline chroni wszystkich! – prezentujemy niemieckie wytyczne odnośnie postępowania z pacjentami stomatologicznymi przy obciążeniu patogenami przenoszonymi drogą kropelkową.
Kontynuujemy cykl endodontyczny. Tym razem autorzy prezentują Najczęstsze rozpoznania endodontyczne, charakterystykę i rodzaje zmian chorobowych występujących w miazdze zęba, zwracając szczególną uwagę na bezobjawowość wielu procesów, a co za tym idzie rolę precyzyjnej diagnostyki oraz procesu edukacji pacjenta w zakresie stanów zapalnych.
Uzyskanie akceptacji leczenia i pozytywnego efektu terapeutycznego u osób z dentofobią przysparza wielu trudności. Jak pomóc pacjentowi z dentofobią podczas wizyty w gabinecie stomatologicznym? Metoda powiedz-pokaż-zrób (tell-show-do- TSD) jest podstawową i uniwersalną taktyką wykorzystywaną w gabinecie stomatologicznym. Farmakologia w tym zakresie ma swoje ograniczenia. Dotychczas najlepiej poznane pozostają metody wykorzystujące wirtualną rzeczywistość (VR), audiowizualne rozproszenie (AVD), muzykę oraz metody poznawczo-behawioralne. Każda z nich może stanowić cenną pomoc dla lekarza dentysty i higienistki stomatologicznej w codziennej praktyce.
Mimo wielu dostępnych analiz wskazujących pozytywne działanie ozonu, liczni klinicyści wciąż podważają jego bezpieczeństwo. Czy terapia ozonem znajdzie miejsce w nowoczesnej, stomatologicznej praktyce klinicznej? Autorzy omawiają najpopularniejsze metody ozonoterapii w gabinecie dentystycznym w świetle najnowszych badań.
Zapraszam także do sprawdzenia swoich wiadomości i udziału w Teście Wiedzy. Na osoby, które przyślą do nas bezbłędne odpowiedzi, czekają atrakcyjne nagrody!
Serdecznie pozdrawiam
Anna Spyrka