Spyrka A:
LISY OD REDAKCJI
ASYST HIG STOMATOL
Tom/Volume 17; Numer/Number 1 (65), 2022: 3
E-ISSN 2392-1854
ISSN 1895-6920


Drodzy Czytelnicy,
Zawód higienistki i asystentki stomatologicznej wymaga nieustannego dokształcania, zwłaszcza w obliczu postępującego rozwoju, innowacji technicznych, nowych materiałów, często nowego podejścia do sposobów leczenia, odpowiedniego podejścia do pacjenta, uwzględnienia zasad ergonomii w stomatologii. Zmianom uległo także współczesne leczenie endodontyczne. Rozpoczynamy cykl artykułów dotyczących endodoncji. Część pierwszą poświęcono Przygotowaniu stanowiska do zabiegów endodontycznych. Autorzy prezentują listę kontrolną przygotowania gabinetu oraz podstawowe instrumentarium i materiały niezbędne podczas kolejnych etapów leczenia.
Przyjmowanie substancji psychoaktywnych ma ogromny wpływ na zdrowie jamy ustnej. Badania wykazują, że osoby uzależnione zaniedbują higienę jamy ustnej i rzadziej odwiedzają gabinet dentystyczny. Tymczasem lekarz dentysta, higienistka stomatologiczna mogą odgrywać bardzo istotną rolę w łagodzeniu dyskomfortu odczuwanego przez pacjentów i przy odbudowie zębów, poprawiając ich samoocenę i pomagając w powrocie do dawnego życia. W artykule Ulga i powrót do zdrowia zaprezentowano skuteczną metodę leczenia choroby przyzębia wywołanej nadużywaniem substancji psychoaktywnych.
Leczenie starszych pacjentów, którzy należą do grupy ryzyka związanego z próchnicą korzeniową jest często bardzo wymagające dla gabinetu stomatologicznego. W artykule Próchnica korzeniowa – zalecenia praktyczne przedstawiono przegląd patogennych i epidemiologicznych aspektów i opisano konkretne zalecenia dotyczące zaopatrywania próchnicy korzeniowej w codziennej praktyce.
W stomatologii obserwuje się wzrost nie tylko częstości, ale i nasilenia występowania białych plam. W przeszłości usuwano je wiertłem, dzisiaj, wykorzystując infiltrację żywicą, możemy przeprowadzić Minimalnie inwazyjne leczenie białych plam. Jest to skuteczne rozwiązanie u pacjentów z występującymi zaburzeniami mineralizacji na tle urazowym. W tym wydaniu prezentujemy także Leczenie periodontologiczne wspomagane laserowo, opisujemy przypadek Postępowania klinicznego w nadwrażliwości zębiny oraz podejmujemy temat Dezynfekcji wycisków w praktyce stomatologicznej, ze szczególnym uwzględnieniem trwającej pandemii wirusa SARS CoV-2.


Życzę miłej lektury

Anna Spyrka
redaktor naczelna