Spyrka A:
LISY OD REDAKCJI
Asyst hig stomatol
Tom/Volume 16; Numer/Number 2 (62), 2021: 61
E-ISSN 2392-1854
ISSN 1895-692061

Drodzy Czytelnicy,
Serdecznie zapraszam do lektury kolejnego wydania czasopisma Asystentka i Higienistka Stomatologiczna.
Społeczeństwo starzeje się, a objawy starzenia się w obrębie jamy ustnej wywołane są nie tylko samym procesem fizjologicznego pogarszania stanu zdrowia, ale także stosowaniem leków przyjmowanych w celu zwalczania wielu chorób ogólnoustrojowych związanych z wiekiem. W artykule Zmiany w obrębie jamy ustnej u osób w podeszłym wieku usystematyzowano dostępną wiedzę na temat zmian występujących w obrębie jamy ustnej u osób starszych.
Pacjenci z chorobą Parkinsona, ze względu na występujące u nich zaburzenia stanowią ogromne wyzwanie dla lekarza stomatologa oraz całego zespołu stomatologicznego. Ustalając plan opieki nad takim pacjentem należy uwzględnić aktualny stan choroby oraz możliwe tempo jego zmian. Ważnym aspektem jest także współpraca z opiekunem chorego, gdyż w miarę pogarszania się stanu zdrowia pacjenta, to właśnie opiekun będzie pełnił ważną rolę również w zakresie higieny jamy ustnej. W artykule Trudności w rehabilitacji protetycznej pacjentów z chorobą Parkinsona - przegląd piśmiennictwa przedstawiono między innymi informacje na temat przebiegu choroby oraz następowej opiece pozabiegowej. Temat stomatologii geriatrycznej będziemy kontynuować w kolejnym numerze skupiając się między innymi na edukacji prozdrowotnej dla seniorów oraz chorobach przyzębia u osób starszych.
Pasta do zębów jest powszechnie stosowanym środkiem do higieny jamy ustnej, producenci past oferują nam ich ogromną różnorodność. Tymczasem Zespół naukowców z Zakładu Propedeutyki, Fizykodiagnostyki i Fizjoterapii Stomatologicznej, Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie przeprowadził badania ankietowe, których celem było skontrolowanie częstości wybierania past naturalnych oraz samodzielnego sporządzania past, a także ustalenie składników stosowanych do produkcji naturalnych past do zębów. Jedynie niewielki odsetek użytkowników past do zębów decyduje się na wykonywanie tych produktów samodzielnie, do ich wykonania zaś wykorzystują najczęściej sodę oczyszczoną, miętę, olej kokosowy, cynamon, rumianek, sól, goździki. Wyniki badań prezentujemy w drugiej części artykułu: Czy naturalne pasty do zębów mają szansę jako produkty higienizacji jamy ustnej? – badanie ankietowe.
Około 25% populacji cierpi w związku z nieświeżym oddechem, jego przyczyna w większości przypadków tkwi w jamie ustnej. Nieświeży oddech wśród najmłodszych to bardzo rzadko poruszany temat w literaturze specjalistycznej, tym bardziej zatem polecam artykuł Halitoza u dzieci.

Serdecznie pozdrawiam

Anna Spyrka

redaktor naczelna