Spyrka A:

LIST OD REDAKCJI
ASYST HIG STOMATOL
Tom/Volume 16; Numer/Number 1 (61), 2021: 3
E-ISSN 2392-1854
ISSN 1895-6920

Drodzy Czytelnicy,

Z radością przyjmujemy doniesienia o wpływie płynów do jamy ustnej zawierających CPC na wirusa SARS-CoV-2. Używanie płynów z CPC może dezaktywować wirusa i stać się istotnym dodatkowym, obok innych, środkiem zmniejszającym rozprzestrzenianie SARS-CoV-2. Wyniki badań przeprowadzonych w Narodowym Instytucie Badań Stomatologicznych w Singapurze (NDRIS) pokazały, że płyn do płukania jamy ustnej zawierający CPC może obniżać poziomy SARS-CoV-2 w ślinie już w ciągu 5 minut po użyciu, w porównaniu z płukaniem wodą, i że efekt ten utrzymuje się 6 godzin po płukaniu. Więcej szczegółów w doniesieniu naukowym zespołu badawczego SUNSTAR.
Starzenie wiąże się z wieloma zmianami w organizmie, zdrowie jamy ustnej jest zaś jednym z najważniejszych czynników wpływających na jakość życia. Bezwzględnie należy zwiększać świadomość znaczenia profilaktyki zdrowia jamy ustnej u pacjentów geriatrycznych. Starsi ludzie często traktują bowiem pogarszający się stan zębów i tkanek je podtrzymujących jako nieunikniony, naturalny element życia. Zadaniem całego zespołu stomatologicznego jest zmiana tych błędnych poglądów pacjenta.
W jaki sposób nieleczone ciężkie zapalenie przyzębia może wpływać na ryzyko zawału serca? Jaki związek ma przyzębie z przedwczesnym porodem? Jakie są interakcje zapalenia przyzębia z całym organizmem przeczytacie w pracy Zapalenie przyzębia jako czynnik ryzyka.
Luc Trevisan w artykule Leczenie podtrzymujące w implantologii wyjaśnia, jak prawidłowo prowadzić leczenie, aby uniknąć peri-implantitis, zwracając oczywiście szczególną uwagę na higienę i kładąc nacisk na potrzebę stosowania profesjonalnej profilaktyki przez higienistkę i lekarza dentystę oraz edukowania pacjentów w zakresie szkodliwego wpływu płytki nazębnej na implanty.
Polskie Stowarzyszenie Higienistek Dentystycznych przygotowało Projekt Kodeksu Etyki Zawodowej Higienistki Stomatologicznej/Higienisty Stomatologicznego. Jasno określone zasady prawno-etyczne z pewnością pomogą w wielu, często również konfliktowych sytuacjach zawodowych. Serdecznie zapraszamy do dyskusji i zgłaszania uwag do Projektu. Czekamy na Państwa głosy pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Mam nadzieję, że powyższe i kilka innych tematów zamieszczonych w tym wydaniu zainteresują Państwa i pogłębią Waszą wiedzę, wszak zawody, które uprawiacie wymagają ciągłego dokształcania. Po lekturze zapraszam do udziału w kolejnej edycji Testu Wiedzy.

Serdecznie pozdrawiam
Anna Spyrka
redaktor naczelna