Kaczmarska D

POLSKIE STOWARZYSZENIE HIGIENISTEK DENTYSTYCZNYCH

ASYST HIG STOMATOL
Tom/Volume 16; Numer/Number 1 (61), 2021: 46-50
E-ISSN 2392-1854
ISSN 1895-6920


Projekt KODEKSU ETYKI ZAWODOWEJ HIGIENISTKI STOMATOLOGICZNEJ/HIGIENISTY STOMATOLOGICZNEGO

Danuta Kaczmarska D, prezes PSHD 

Od pewnego czasu w środowisku higienistek stomatologicznych spotykamy się z przejawami łamania prawa medycznego i dobrych obyczajów w trakcie wykonywaniu zawodu. Od 5 lat szybko rośnie liczba absolwentów kierunku Higienistka stomatologiczna, kończących szkoły dwu i trzy letnie, szukających zatrudnienia. Zmienia się zatem rynek pracy i jego dostępność dla wszystkich absolwentów, ponadto pogorszyła się sytuacja epidemiologiczna związana z Covid-19, konsekwencją czego jest niejednokrotnie gorsza sytuacja finansowa zatrudniających, a nawet mniejsza ilość pracodawców.
Ze Statutu Polskiego Stowarzyszenia Higienistek Dentystycznych i Profilu zawodowego higienistki stomatologicznej opracowanego przez EDHF (cytowanego w poprzednich numerach) wynika nasz obowiązek ciągłego zabiegania o wysoki poziom kompetencji i etyki osób pracujących w zawodzie. Warunki pracy są trudne, ale wzorem innych krajów i zawodów, wdrożone zasady etyki w formie Kodeksu Etyki Zawodowej Higienistki Stomatologicznej opartego na prawie medycznym, pozwolą uniknać wielu konfliktów i podniosą poziom świadczeń medycznych wykonywanych przez higienistki w codziennej działalności. Jest to pierwszy tego typu projekt w 46 letniej historii wykonywania zawodu w Polsce. Problemy, o różnym stopniu trudności, w relacjach z pacjentami, ze współpracownikami i innymi podmiotami leczniczymi są łatwe do uniknięcia lub rozwiązania, jeśli mamy jasno określone ogólne zasady prawno-etyczne postępowania i przyswajamy je od początku drogi zawodowej.
Przedstawiamy poniżej projekt Kodeksu Etyki Zawodowej oparty na obowiązującym prawie medycznym oraz zakresie kompetencji zawodowych uzyskiwanych w procesie kształcenia jak i zwyczajach wypracowanych w środowisku pracy, do ewentualnej korekty po dyskusji w środowisku higienistek/tów stomatologicznych. Jego konstrukcja/schemat opiera się na wzorcu takiego dokumentu opracowanego dla zawodów medycznych.