LIST OD REDAKCJI
ASYST HIG STOMATOL
Tom/Volume 15; Numer/Number 2 (58), 2020: 59
E-ISSN 2392-1854
ISSN 1895-6920

Drodzy Czytelnicy,

Witam serdecznie nie łamach kolejnego, tym razem tylko elektronicznego wydania Asystentki i Higienistki Stomatologicznej. Liczę na Państwa zrozumienie w tym względzie. Prace przy powstaniu numeru odbywały się zdalnie. Świat „stanął” w obliczu pandemii, zamknięto większość gabinetów dentystycznych. Powoli następuje rozprężenie, niemniej musimy się nauczyć funkcjonować w zaistniałych okolicznościach i uporządkować wszechobecny chaos. Jak przezwyciężyć trudności, opanować lęk i obawy? Zamieszczamy SARS–COV-2 – praktyczny poradnik postępowania dla lekarzy dentystów i pozostałego personelu gabinetu stomatologicznego.
Prezentujemy także wybrane rekomendacje Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego oraz przypominamy o Niebezpiecznych zachowaniach w gabinecie stomatologicznym. Zwracamy także uwagę na… pacjentów depresyjnych. Według WHO depresja jest jedną z wiodących przyczyn śmierci. W świetle obecnie panującej pandemii możemy się spodziewać, że przybywa lub będzie przybywać pacjentów z zaburzeniami psychicznymi. Jaka jest rola zespołu stomatologicznego w leczeniu pacjenta z depresją? Jak przeprowadzić skuteczny wywiad z pacjentem korzystając ze standaryzowanych narzędzi psychologicznych? Jak prowadzić komunikację z pacjentem, jego edukację i w końcu, jak pozyskać jego zaufanie? Odpowiedź znajdziecie w artykule: Holistyczna opieka medyczna zespołu stomatologicznego nad pacjentem z symptomami zabur zeń depresyjnych.
Jedną z podstawowych funkcji jamy ustnej, którą przez lata ignorowano, jest zrozumiałość mowy. Zawsze zakładano, że mowa poprawi się dzięki samej odbudowie zębów i że obowiązkiem pacjenta jest jej dopracowanie z czasem, poprzez praktykę. Cechy morfologiczne jamy ustnej i zębów mogą wpływać na mowę pacjenta, dlatego należy mieć świadomość Wpływu leczenia z użyciem protez całkowitych lub typu overdenture na zrozumiałość mowy.
Małoinwazyjny, bezbolesny i komfortowy dla pacjenta, taki powinien być Współczesny zabieg higienizacyjny. Stosowanie w gabinecie najnowszego protokołu – GBT, zawierającego osiem uporządkowanych kroków, pozwoli higienistce na komfor tową pracę.

Życzę przyjemnej lektury, bądźcie zdrowi!

Anna Spyrka
redaktor naczelna