STOWARZYSZENIE POLSKICH HIGIENISTEK STOMATOLOGICZNYCH
ASYST HIG STOMATOL
Tom/Volume 12; Numer/Number 4 (48)/2017:170-171
E-ISSN 2392-1854    ID ART. 2017/4/170
ISSN 1895-6920  
Kaczmarska D 

Propozycje modułowego kształcenia podyplomowego

Po wejściu w życie ustawy o Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji, który zakłada wprowadzenie 8-poziomowej Polskiej Ramy Kwalifikacji (charakteryzującej wymagania względem efektów uczenia się, ujętych w kategoriach wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych) oraz Zintegrowanego Rejestru Kwalifikacji, sytuacja na rynku szkoleń podyplomowych powinna także zmierzać do uporządkowania i legalizacji. Ustawa została uchwalona z końcem grudnia 2015 r. i weszła w życie 15 stycznia 2016 r.

Projekt modułowego systemu organizacji i uznawania szkoleń rekomendowanych przez SPHS

Przedstawiony powyżej schemat modułowy jest naszą propozycją. Zostanie wkrótce opracowany szczegółowo przez grupę ekspertów na podstawie różnic programowych w kształceniu HS w UE, zapisów KRK i zmodernizowanych Podstaw Programowych dla zawodu.

Różnice w samodzielności zawodowej i długości kształcenia w zawodzie higienistki stomatologicznej w UE (dla 10 krajów)

Kształcenie higienistek stomatologicznych w systemie licencjackim w Polsce

Kilka lat temu istniała szansa zdobycia zawodu higienistki stomatologicznej na uniwersytetach medycznych w Warszawie, Gdańsku, Poznaniu i następnie w Szczecinie. Przyjęliśmy z radością decyzję o możliwości studiowania na tym kierunku, co znacznie podnosiło rangę zawodu, ale przede wszystkim dawało możliwość tzw. „drożności kształcenia” i kontynuacji na studiach II stopnia ze Zdrowia Publicznego.

CEDE 2017
W dniu 16 września, podczas trwania CEDE 2017 gościłyśmy prezydenta EDHF panią Yvonne Nyblom, odwiedziłyśmy również, na zaproszenie władz uczelni, Uniwersytet Medyczny w Poznaniu, po którym oprowadziła nas opiekunka kierunku dr Alina Olszewska.

dr n. zdr. Danuta Kaczmarska, prezydent SPHS