LIST OD REDAKCJI
ASYST HIG STOMATOL
Tom/Volume 11; Numer/Number 4 (44)/2016:173
E-ISSN 2392-1854    ID ART. 2016/4/
ISSN 1895-692   
Anna Spyrka 

Drodzy Czytelnicy,

Starzejące się społeczeństwo zmaga się z wieloma problemami zdrowotnymi i stomatologicznymi. Stomatologia będzie odgrywać stale rosnącą rolę w opiece zdrowotnej nad tą grupą pacjentów. Artykuł Stomatologia geriatryczna przedstawia charakterystykę zębów u ludzi starszych, specyfikę dolegliwości, patologie i zmiany w jamie ustnej związane z wiekiem, a także postępowanie z pacjentem geriatrycznym. Pacjent z cukrzycą w gabinecie stomatologicznym to osoba, u której możemy się spodziewać największych trudności i powikłań po lub w trakcie zabiegów stomatologicznych. Warto zatem wiedzieć, jak rozpoznać osobę chorą na cukrzycę i jakie stany nagłe teoretycznie mogą się pojawić podczas leczenia. Higienistka oraz lekarz stomatolog podczas dokładnego badania jamy ustnej powinni zwracać uwagę nie tylko na stan uzębienia, ale również na błonę śluzową, dziąsła, przyzębie oraz zebrać szczegółowy wywiad. Dzięki temu mogą być pierwszymi osobami, które na wczesnym etapie choroby zauważą objawy cukrzycy.

Kserostomia - prawdziwy problem czy tylko dolegliwość? Przyjmuje się, że około 10% populacji cierpi na kserostomię, w tym 25% osób powyżej 65. roku życia. Problem zaburzenia śliny ściśle wiąże się z potrzebą dokładnego dbania o higienę jamy ustnej w gabinecie higieny. Suchość w ustach, nieodpowiedni bufor śliny to zagrożenia, na które higienistki stomatologiczne powinny zwrócić szczególną uwagę. 

O roli asystentki i higienistki stomatologicznej w profilaktyce onkologicznej pisaliśmy już wielokrotnie. Gabinet higieny powinien bowiem być włączony w proces szeroko pojętej profilaktyki, również dotyczącej schorzeń onkologicznych jamy ustnej. Procedury czujności onkologicznej, a także sposób postępowania z materiałem biopsyjnym powinien znać cały personel gabinetu. Od poprawności wykonywania tych czynności zależy często zdrowie i życie pacjentów. Opisujemy zatem zasady pobierania tkanek do badania.

Co to jest wax-up, mock-up lub DSD - Digital Smile Design? Artykuł Mock-up – cyfrowe alternatywy tradycyjnej techniki przybliża możliwości wdrożenia cyfrowych rozwiązań na poszczególnych etapach planowania leczenia z wykorzystaniem powyższych technik. Praca Zespołowa opieka nad pacjentem z rozszczepem wargi i podniebienia przedstawia z kolei charakterystykę wady rozwojowej, jaką jest rozszczep wargi i podniebienia, epidemiologię oraz schemat postępowania profilaktyczno – leczniczego od urodzenia do osiągnięcia dorosłości.

Zapraszam do lektury ostatniego już w 2016 roku wydania Asystentki i Higienistki Stomatologicznej. Mam nadzieję, że pozostaną Państwo z nami i spotkamy się na łamach kolejnych wydań w 2017 roku.