PRACA POGLĄDOWA
ASYST HIG STOMATOL
Tom/Volume 10; Numer/Number 1 (37)/2015: 3
E-ISSN 2392-1854    ID ART. 2015/1/3
ISSN 1895-692   
Spyrka A.

Szanowni Państwo,

Rozpoczynamy 10. już rok wydawania czasopisma Asystentka i Higienistka Stomatologiczna. Przez te lata zyskaliśmy kilkanaście tysięcy Czytelników, większość z Was jest z nami od pierwszego numeru, co nas niezmiernie cieszy i za co jesteśmy bardzo wdzięczni. Staramy się nieustannie rozwijać, urozmaicać poruszaną tematykę i poszerzać grono autorów. Poziom merytoryczny i edytorski czasopisma został doceniony zarówno przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego – jesteśmy jedynym czasopismem „punktowanym” skierowanym do tej grupy zawodowej - a także przez Index Copernicus. Bardzo cenimy sobie również współpracę ze Stowarzyszeniem Polskich Higienistek Stomatologicznych i jego prezydentem dr n. o zdr. Danutą Kaczmarską. Dziękujemy wszystkim, którzy nas inspirują i przyczyniają się do powstawania czasopisma, które wierzymy jest dla Państwa ważnym źródłem wiedzy i informacji.

Począwszy od tego numeru, we współpracy z blogiem higienistka stomatologiczna zaprezentujemy Państwu cykl: Higienistka na krańcu świata. Będą to wywiady z osobami pracującymi jako higienistka, asystentka, pomoc dentystyczna w różnych krajach. Sądzimy, że będzie to niezwykle ciekawa dawka informacji, pozwalająca porównać nie tylko warunki i sposoby pracy, ale i niezbędne kwalifikacje potrzebne do uprawiania tych zawodów, które nie wszędzie, przynajmniej oficjalnie, funkcjonują. Rozpoczynamy od wizyty we Francji.

Jak zapewnić kobiecie w ciąży komfort i bezpieczeństwo w gabinecie stomatologicznym, jak zaplanować jej cykl wizyt i wyedukować ją w zakresie higieny jamy ustnej w tym okresie, jakie mogą wystąpić komplikacje i jak stworzyć program współpracy higienistki z lekarzem stomatologiem i lekarzem ginekologiem – odpowiedzi proszę szukać w artykule Kingi Grzech-Leśniak „Opieka nad kobietą w ciąży w gabinecie higieny”.

Ból kręgosłupa. Któż go nie doświadczył? Coraz częściej mówi się i pisze o ergonomii pracy stomatologów, w ich kontekście podchodzi się także czasami do ergonomii personelu pomocniczego. Tymczasem różnice w pracy lekarza stomatologa i asystentki czy higienistki są znaczne. Dysfunkcje kręgosłupa u samych higienistek i asystentek to przede wszystkim: dyskopatia lędźwiowa, szyjna, czyli potocznie „wypadnięty dysk”, przepuklina krążka międzykręgowego, rwa kulszowa, ból krzyża, bóle pleców, „ból korzonków". Jak twierdzi Anna Jarosz, autorka artykułu: Wady kręgosłupa a ergonomia w gabinecie stomatologicznym – problemy higienistek i asystentek stomatologicznych, niektóre czynności w pracy higienistki i asystentki wystarczy minimalnie zmienić, aby znacznie poprawić zdrowie i komfort pracy oraz zniwelować bóle.

Drogi Czytelniku, czy wiesz, gdzie w Twoim gabinecie znajdują się karty charakterystyki produktów, czy na pewno są aktualne i dotyczą środków jakich obecnie używasz? Czy w ogóle zdajesz sobie sprawę, jak ważne są to informacje? Warto wiedzieć, gdzie szukać informacji, zwłaszcza, kiedy jest nam pilnie potrzebna i kiedy dzięki niej możemy uniknąć wielu ryzykownych sytuacji. Zalecenia producenta umieszczone na opakowaniu preparatu to nie tylko sposób jego użycia, spektrum i czas działania, ale wiele innych danych, o których użytkownik powinien wiedzieć. Jak czytać informacje zamieszczone na produktach do dezynfekcji oraz w kartach charakterystyki produktów – dowiedzą się Państwo z artykułu Marty Moch.

Życzę przyjemnej lektury i zapraszam do odwiedzenia naszego stoiska D 112 podczas Targów Krakdent, które odbędą się w dniach od 19 do 21 marca w Krakowie, w nowej Hali EXPO

Anna Spyrka

redaktor naczelna