Spyrka A:
LIST OD REDAKCJI
ASYST HIG STOMATOL
Tom/Volume 20; Numer/Number 1 (77), 2025: 3
E-ISSN 2392-1854
ISSN 1895-6920
List od redakcji
Drodzy Czytelnicy,
Rozpoczynamy kolejny, jubileuszowy rok wydawniczy naszego periodyku. 20 lat temu ukazało się jego pierwsze wydanie, jako dodatek specjalny do czasopisma As Stomatologii. Więcej na temat ewaluacji czasopisma i dalszych planów rozwoju napiszemy w kolejnym numerze. Tymczasem zapraszam do lektury, a także sprawdzenia swojej wiedzy w X już edycji Testu wiedzy, który przekształcamy w Testowy Program Edukacyjny, i za który mamy nadzieję, będą mogli Państwo w przyszłości otrzymywać punkty edukacyjne, o co usilnie czynimy starania.
Niestety, wciąż wiele osób z branży medycznej nie chce ani nie potrafi dzielić się swoją wiedzą. Czego oczekuje się od współczesnej edukacji? Jakie wyzwania stoją przed edukatorami? Co z kolei oznacza motywacja i w jaki sposób można skutecznie zorganizować spotkanie edukacyjne? Odpowiedzi i praktyczne wskazówki znajdziecie w artykule Edukacja w profilaktyce stomatologicznej - banał czy wyzwanie?
Fizjoterapia w roli profilaktyki oraz dostosowanie środowiska pracy do zasad ergonomii mogą skutecznie zapobiegać problemom z układem ruchu wśród higienistek i asystentek stomatologicznych, zwłaszcza, że ich praca często wymaga długotrwałego utrzymywania statycznych pozycji ciała oraz powtarzania tych samych ruchów. Tego rodzaju obciążenia mogą z kolei prowadzić do licznych przeciążeń układu mięśniowo-szkieletowego. Holistyczne podejście, które obejmuje terapię manualną, kinezyterapię oraz edukację w zakresie ergonomii, przyczynia się do zmniejszenia liczby urazów zawodowych, a także poprawia komfort pracy, o czym przeczytacie w pracy Zaburzenia układu ruchu u asystentek i higienistek stomatologicznych – przyczyny i możliwości profilaktyki w ujęciu fizjoterapeutycznym.
Zapobieganie i leczenie infekcji tkanek okołowszczepowych możliwe jest tylko z zastosowaniem systematycznego i ustrukturyzowanego protokołu postępowania. W opracowaniu Sprawdzona koncepcja praktyczna analizujemy aktualny przegląd literatury dotyczącej środków pomocniczych stosowanych w niechirurgicznym leczeniu zapalenia błony śluzowej oraz zapalenia tkanek okołowszczepowych. Na podstawie dostępnych badań dotyczących metod mechanicznego kontrolowania biofilmu i kamienia nazębnego, demonstrujemy, w jaki sposób można efektywnie przeprowadzić procedury PZR/PMPR, by były one nie tylko skuteczne i minimalnie inwazyjne, ale również komfortowe zarówno dla pacjenta, jak i dla lekarza.
Polecam także artykuł o Zmianach barwnikowych błony śluzowej jamy ustnej oraz o Aftach.
Przed nami kolejna edycja Krakdentu. W dniach od 10 do 12 kwietnia serdecznie zapraszamy na stoisko D7 w hali Dunaj.
Do zobaczenia i przyjemnej lektury
Anna Spyrka
redaktor naczelna